Lombard, jako słowo wywodzi się już z czasów średniowiecza, bowiem już wtedy ludzi zainteresowani byli pożyczkami pod zastaw. W chwili obecnej w lombardzie można dokonywać: skupu rowerów, skupu laptopów, skupu złota, jak również skupu mieszkań. Nic więc dziwnego, że taki rodzaj prowadzonej działalności cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem wśród naszego społeczeństwa. Otóż, ciekawą informacją jest również to, że lombardy największą popularnością cieszą się właśnie w Polsce, ponieważ w innych krajach europejskich ludzi nie są w tak dużym stopniu przekonani do korzystania z takich usług. W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu ważne informacje odnoszące się do funkcjonowania lombardów, a w szczególności do tego, jaki procent bierze takie miejsce za udzieloną pożyczkę swoim klientom.
Czy warto korzystać z usług, które oferują swoim klientom lombardy?
W dalszym ciągu zdania w naszym społeczeństwie odnośnie tego, czy warto korzystać z usług oferowanych przez lombardy, są podzielone. Jedne grono osób jest zadowolonych ze świadczonych usług przez takie miejsca, z kolei inne osoby uważają, że pożyczki lombardowe nie są korzystne. Należy zaznaczyć, iż pożyczki lombardowe są przede wszystkim dobrym rozwiązaniem dla osób, które są zadłużone i nie mają możliwości uzyskania innej pożyczki w bankach, bądź parabankach. Natomiast z możliwości wzięcia pożyczki w takim miejscu mają też sposobność skorzystać osoby, które posiadają niską zdolność kredytową, jak również takie, którym zależy na jak najszybszym zdobyciu dodatkowych środków finansowych bez zbędnych formalności. A jak powszechnie wiadomo na decyzję kredytową w banku można czekać nawet około tygodnia czasu, a przy tym trzeba dostarczyć wiele różnorodnych dokumentów, np. zaświadczenie o zarobkach. W przypadku pożyczek lombardowych takiego wymogu nie ma. Jedną formalnością, jaką trzeba spełnić to jest to, aby posiadać ważny dokument tożsamości wraz ze zdjęciem (paszport, dowód osobisty, bądź prawo jazdy) i oczywiście należy posiadać jakikolwiek przedmiot o określonej wartości, który będzie mógł zostać oddany pod zastaw.
Oprocentowanie związane z udzieleniem pożyczki lombardowej
Jeżeli chodzi o oprocentowanie związane z udzieleniem pożyczki lombardowej w większości przypadków jest to około 60 procent od kwoty udzielonej pożyczki. Oczywiście dla wielu osób może takie oprocentowanie wydać się bardzo duże, ale należy pamiętać, że jest to jedna z form zabezpieczenia się lombardu na wypadek braku spłaty zobowiązania przez pożyczkobiorcę. Gdyż osoba biorąca pożyczkę lombardową nie jest sprawdzana w jakichkolwiek bazach biur gospodarczych, jak również nie zostaje sprawdzana historia kredytowa takiej osoby.
Sprawdź koniecznie:
- skup samochodów Warszawa https://www.lombard-vip.pl/skup-za-gotowke/skup-samochodow/
- skup mieszkań za gotówkę Warszawa centrum https://www.lombard-vip.pl/skup-za-gotowke/skup-nieruchomosci/
Co się dzieje, gdy pożyczka lombardowa nie zostanie spłacona w terminie?
W sytuacji, gdy pożyczka lombardowa nie zostanie spłacona w terminie, to zastawiona rzecz przechodzi na własność lombardu, w którym umowa o pożyczkę lombardową była zawierana. Wtedy lombard ma pełne prawo do wystawienia takiego przedmiotu na sprzedaż.
Czy można przedłużyć termin spłaty pożyczki lombardowej?
Termin spłaty pożyczki lombardowej można przedłużyć, jeżeli dokona się w tym celu stosownej zapłaty, a zapłata za przedłużenie takiego terminu o kolejne trzydzieści dni wynosi zazwyczaj około dziesięciu procent wartości pożyczki lombardowej. Kwota za przedłużenie nie jest liczona na poczet przyszłej spłaty kapitału, a jest to jedynie opłata za wydłużenie terminu spłaty zaciągniętego zobowiązania finansowego w lombardzie.
Co należy rozumieć przez umowę zastawu?
Przez umowę zastawu należy rozumieć przede wszystkim taką umowę, która stanowi swoiste zabezpieczenie obu stron umowy. A więc w przypadku lombardu stronami umowy jest lombard oraz pożyczkobiorca. Należy również zaznaczyć, iż umowa zastawu charakteryzuje się także tym, że dzięki niej każdy klient ma pewność, że w przypadku spłacenia całego zobowiązania finansowego będzie w stanie odzyskać zastawiony przez siebie przedmiot. Jest więc to swoistego rodzaju gwarancja. Umowa zastawu, aby była w odpowiedni sposób skonstruowana i aby miała moc prawną powinna zawierać w szczególności takie elementy jak: precyzyjne określenie stron umowy, określenie formy zastawu, rzetelny opis przedmiotu zastawionego, kwestie związane z kwotą udzielanej pożyczki oraz całkowitej wartości zastawu, termin spłaty pożyczki, formę spłaty pożyczki, jak również różnorodne opłaty, które są związane z udzieleniem pożyczki lombardowej.
Wady i zalety pożyczki lombardowej
Do wad pożyczki lombardowej należy zaliczyć przede wszystkim takie aspekty jak: wysokie koszty udzielanej pożyczki, niska wycena zastawianego przedmiotu, a także duże prawdopodobieństwo ryzyka utracenia zastawionego przedmiotu oraz krótki okres spłaty zobowiązania finansowego, jakim jest najczęściej czas trzydziestu dni. Natomiast do zalet trzeba zakwalifikować w szczególności takie kwestie jak: możliwość uzyskania pożyczki od ręki, jak również sposobność pozyskania dodatkowej ilości gotówki bez zbędnych formalności.