Gładź szpachlowa przydaje się przy wszelkiego rodzaju budowach domu, czy remontach mieszkań, szczególnie do wykończenia ścian. Miejsca te muszą być równo i trwale wygładzone. Czym jest gładź szpachlowa, jakie ma zastosowanie i jakie jej rodzaje są dostępne na rynku?
Gładź szpachlowa – co to jest?
To materiał budowlany, niezbędny do wykończenia ścian. Dzięki niej nakładanie farb na ścianę jest łatwiejsze, a oprócz tego nadaje im nieskazitelnej powierzchni oraz zapobiega osiadaniu przez kurz. W specjalistycznych sklepach dostępne są różne rodzaje gładzi szpachlowych. Głównym jej składnikiem jest gips, będący czynnikiem wiążącym oraz wypełniającym. Poza tym znajdują się tam domieszki np. kredy i substancji opóźniających wiązanie gipsu, by perfekcyjnie oraz bez pośpiechu można było wykonać prace wykończeniowe.
Producenci oferują gładź jako:
- Gotową pastę,
- Suchą mieszankę.
Obie, powyższe postacie różnią się:
- Ceną,
- Sposobem ich nakładania,
- Właściwościami,
- Zastosowaniem.
Gdzie ma zastosowanie gładź szpachlowa?
Jak wyżej napisano – gładź szpachlowa cechuje się różnymi parametrami i właściwościami, te z kolei wpływają na jej zastosowanie. Gładź, która sprawdzi się w kuchni, może się nie nadawać do łazienki, czy salonu. Duże znaczenie ma także typ podłoża, na który gładź będzie nakładana. Jakiego rodzaju gładzi w takim razie użyć w konkretnym miejscu?
- Elewacje – tu sprawdzi się gładź wapienna oraz cementowa. Jedna i druga dobrze reagują na zmienne warunki atmosferyczne. Jeśli klient zamierza ozdobić ściany mozaiką, musi wiedzieć, że preparaty z wapniem będę mniej elastyczne, ale zapewnią odpowiedni przepływ powietrza, a także ochronią przed rozwojem grzybów, czy pleśni. Mieszanka oparta na wiązaniu cementowym tworzy barierę ochronną – nie przepuszcza wilgoci. Ponadto charakteryzuje się dużą wytrzymałością.
- Kuchnia i/lub łazienka, czyli pomieszczenia o podwyższonej wilgotności wymagają stosownej gładzi. Najlepsza będzie mieszanka wapienna, szczególnie jako baza pod farbę akrylową, bądź lateksową. Jednak nie należy jej stosować, gdy ściany będą ozdobione ceramicznymi kaflami, gdyż wapno może nie utrzymać ich ciężaru. Drugim stosowanym w tego rodzaju miejscu będzie gładź polimerowa (zwana akrylową). Wyróżnia się dużą elastycznością, jest odporna na obciążenie oraz ruchy, dzięki czemu poluzowane płytki nie są widoczne gołym okiem.
- Pokoje mieszkalne – najlepiej sprawdzi się w nich gładź gipsowa. Niska cena oraz estetycznie wyglądający efekt końcowy przyczyniają się do tego, że są najczęściej wybieranymi i kupowanymi. Oprócz tego gładź gipsowa cechuje się dobrą przyczepnością do zdecydowanej większości rodzajów podłoża, m. in. na surowym betonie, podłożu cementowym, cementowo-wapiennym. Nadaje się ponadto do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych.
Zaznaczyć należy, że gładzie składające się w większej mierze z gipsu mogą być stosowane tylko w pomieszczeniach, w których okresowa wilgotność nie przekracza 70%, czyli gładzie te nie poradzą sobie w kuchni, czy łazience.
Rodzaje gładzi szpachlowej
- Gładź cementowa – trwała i odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Spoiwem jest w niej cement. Gładź ta dostępna jest w formie proszku, który trzeba zmieszać ze stosowną ilością wody. Nadaje się do stosowania jej wewnątrz, jak na i zewnątrz budynków. Nie wygładza powierzchni, ale nie trzeba jej szlifować. Nakładać ją można maszynowo bądź ręcznie, w 2-3 warstwach, aczkolwiek jej grubość nie powinna przekroczyć 3 mm.
- Gładź gipsowa, która jest najpopularniejsza, charakteryzuje się doskonałą gładkością, dzięki czemu można uzyskać modną aranżację wnętrza. Ma niewielką granulacje, przez co po nałożeniu nawet kilka warstw preparatu, wyrównujących ścianę, uzyskuje się efekt idealnej powierzchni. Trzeba wiedzieć, że gips wpływa na korodowanie metali przez co może mocno przyspieszyć ten proces. Stąd też nie powinno się go nakładać na elementy metalowe czy rury.
- Gładź polimerowa – jest odporna na ciepło i wilgoć, a jej powłoka wyróżnia się elastycznością, dzięki czemu nie kruszy się oraz nie pęka na skutek ruchów np. konstrukcyjnych. Inaczej ten typ gładzi określa się akrylowym, można ją nabyć w różnych formach m. in. suchej mieszanki do samodzielnego rozrobienia lub gotowej gładzi bezpyłowej.
- Gładź wapienna cechuje się białym kolorem a także odpowiednią przepuszczalnością powietrza. W odróżnieniu od gładzi gipsowej – nie powoduje korozji. Wszystko przez to, że pozwala ścianie oddychać, przepuszcza parę wodną. Nie ma ryzyka rozwoju pleśni czy grzybów, nawet w miejscach o dużej wilgotności. Ponadto gładź wapienna jest łatwa w aplikacji, nakładający nie musi posiadać większych umiejętności. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają doświadczenia a chcą sami zabrać się za pracę wykończeniowe. Tego typu gładź nakłada się ręcznie bądź maszynowo. Oprócz tego nie trzeba się martwić ze szybko stwardnieje, ponieważ czas wiązania jest dość długi. Pozwala na spokojne wyrównanie powierzchni. Efektem końcowym jest ściana naturalnie biała, o odpowiedniej ziarnistości, gotowa do malowania.