Welcome
Dlaczego psy są najlepszymi przyjaciółmi i rodziną

Dlaczego psy są najlepszymi przyjaciółmi i rodziną

Dlaczego psy są najlepszymi przyjaciółmi i rodziną – zwierzęta od wieków towarzyszą ludziom nie tylko jako elementy codziennego otoczenia, ale także jako towarzysze domowi. Wiele osób nie wyobraża sobie swojej rodziny bez czworonożnego członka, który zajmuje stałe miejsce w życiu rodzinnym. Nie bez powodu psy nazywane są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, ponieważ ludzie udomowili je jako jedno z pierwszych zwierząt.

Jakie są korzyści z adopcji psa?

Psy przebywają w towarzystwie każdego, bez względu na pochodzenie, płeć, wiek, zawód czy kolor skóry, szybko rozwijają uczucia do swoich właścicieli i potrafią okazywać emocje. Psy wyewoluowały z wilków, a później odziedziczyły lojalność i przywiązanie do wilków, więc traktują ludzi jako część stada, a my możemy na tym wiele zyskać.

Psy w domu — więcej uśmiechu, mniej stresu i lepsze zarządzanie czasem

Psy są wyjątkowo empatyczne, wyczuwają emocje swoich właścicieli i reagują, gdy są zdenerwowane. Instynktownie próbują nas dokuczyć do zabawy, liżąc nas po twarzy lub kładąc się obok nas. Posiadanie psa może zmniejszyć stres i pomóc w stanach lękowych. Czworonogi wnoszą w nasze życie energię, a my czujemy się odpowiedzialni i bezwarunkowo akceptowani. Dodatkowo psy pomagają nam nawiązywać relacje z sąsiadami poprzez spotkania na spacerach i rozmowy o zwierzętach. Jest lekarstwem na samotność i dzięki niemu czujemy się potrzebni i ważni.

Dlaczego psy są najlepszymi przyjaciółmi i rodziną
Dlaczego psy są najlepszymi przyjaciółmi i rodziną

Psy są powodem, dla którego częściej się śmiejemy. Nic dziwnego, ponieważ psy są bohaterami wielu ciekawych sytuacji, które mamy okazję oglądać na co dzień. Właściciele psów rzadziej zapadali na depresję i mieli wyższą samoocenę niż osoby, które na co dzień nie opiekowały się żadnymi zwierzętami. Ponadto głaskanie psa jest nie tylko przyjemne, ale także obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu. Ponadto badania wykazały, że między nami a naszymi psami istnieje pewien hormon, a dokładniej rodzaj oksytocyny znany jako „hormon wiążący”. Uwalniany przez dotyk lub przyjemne zapachy, ten hormon szczęścia jest silnie związany z powstawaniem intymnych relacji, w tym z psami.

Psy są często tak blisko nas, że nawet wpuszczamy je do naszych łóżek, a prawie połowa właścicieli psów przyznaje się do spania ze swoimi pupilami. Towarzystwo czworonoga podczas snu działa uspokajająco i odprężająco, a na domiar złego, jeśli nasz pies chrapie lub budzi nas w nocy, warto zastanowić się nad nauczeniem go spania tylko w wyznaczonych miejscach.

Opieka nad psami uczy także odpowiedzialności i zarządzania czasem. Jego wychowanie i uczenie się poleceń będzie wymagało dyscypliny i cierpliwości. Ważne jest również pilnowanie harmonogramów wizyt weterynaryjnych i książeczek szczepień, a także częstych spacerów i prawidłowego karmienia. Wszystko to wymaga więc od nas dobrego zarządzania naszymi kalendarzami. Posiadanie zwierzęcia nie jest jednorazowym kaprysem, dbamy o nie latami, na zawsze wiążąc jego los ze swoim. Kochamy go, jesteśmy do niego przywiązani i nie wyobrażamy sobie życia bez jego codziennego towarzystwa.

Pies to najlepszy przyjaciel każdego dziecka i dorosłego

Posiadanie psa w domu ma pozytywny wpływ na nasze dzieci. Badania pokazują, że dzieci w domach ze zwierzętami mają znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na astmę i alergie. To także wierny towarzysz zabaw i wspólnego wzrastania, rozwijający empatię u dzieci.

Z badań wynika również, że psy są świetną formą wsparcia dla rodzin z dziećmi z autyzmem. Nie tylko poprawia komunikację w rodzinie, ale także świetnie sprawdza się w opiece nad dziećmi. Ponadto zwierzęta są doskonałymi uzdrowicielami. Animaloterapia to sprawdzona metoda wspomagająca leczenie osób z zespołem Downa, autyzmem czy mózgowym porażeniem dziecięcym. Kontakt z psem może pomóc rozluźnić mięśnie i zmniejszyć niepokój. Ponadto ten pies zawsze chroni swojego właściciela, wyczuwając zagrożenia, a nawet może wyczuć zbliżający się atak, jeśli jest odpowiednio wyszkolony.

Domowe czworonogi są lepsze niż siłownie i… odkurzacze

Czworonożny w domu to motywator do aktywności fizycznej. Odpowiedzialni właściciele powinni przynajmniej kilka razy dziennie wyprowadzać podopiecznego na spacer, który również może wykonywać samodzielnie. Psy są również doskonałymi towarzyszami joggingu i sposobem na zaspokojenie naszych codziennych potrzeb związanych z ćwiczeniami, dzięki czemu możemy zmniejszyć ryzyko nadwagi i chorób wynikających z siedzącego trybu życia. To także sposób na poruszanie się seniorów i okazja do zaczerpnięcia świeżego powietrza.

Pies to niskoenergetyczny samoobsługowy odkurzacz. Nie musimy martwić się o okruchy na podłodze w kuchni, pies o nie dba. Chętnie zje też resztki z obiadu, które zwykle wyrzucamy marnując jedzenie. Należy jednak pamiętać, że niektóre potrawy mogą zaszkodzić naszym podopiecznym, więc nie wrzucajmy wszystkiego do psiej miski.

Psy stają się pełnoprawnymi członkami rodziny, dlatego wiele osób korzysta z usług krematorium dla zwierząt, aby pochować swojego psa na cmentarzu dla zwierząt po śmierci ukochanego zwierzaka. Często zostaje z nami na lata, wspiera w trudnych chwilach, dzieli nasze radości i smutki. Był prawdziwym przyjacielem, który zasłużył na godne pożegnanie za tęczowym mostem.

Psy pomagają nam lepiej radzić sobie z chorobą, utratą bliskiej osoby lub chronicznym stresem. Dzięki zwierzakom jesteśmy mniej zrzędliwi, częściej się śmiejemy i jesteśmy szczęśliwsi. Według niektórych badań kontakt z psami może obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób serca. Dzieci wychowujące się w domach z psami rzadziej zapadają na alergie i są bardziej aktywne niż ich rówieśnicy. Zabawa z psem może pochłaniać dużo energii, opieka nad nim uczy nas empatii i poczucia odpowiedzialności, ponieważ traktujemy go jak najbliższego członka rodziny.