Dlaczego książki są ciekawsze od filmów – z pewnością nie raz słyszałeś, że czytanie książek jest przydatne. Czemu? Po pierwsze zamiłowanie do literatury pozwala skutecznie rozładować stres, poszerzyć słownictwo, poszerzyć horyzonty, a także rozwinąć uwagę, kreatywność i inteligencję emocjonalną. A po drugie, przy zapoznawaniu się z tekstem literackim nasz mózg pracuje zupełnie inaczej niż podczas oglądania filmu, a to daje miłośnikowi książek szereg przewag nad kinomaniakiem.
Dlaczego książki są ciekawsze od filmów?
Poświęcając czas na czytanie, jednocześnie trenujemy najróżniejsze części mózgu: strefy odpowiedzialne za percepcję wzrokową, mowę, wyobraźnię, myślenie i emocje. Włókna nerwowe pokryte są gęstszą warstwą substancji przewodzącej – mieliną, a to naprawdę chroni przed wieloma chorobami mózgu, takimi jak choroba Alzheimera.
Czytając nie musimy skupiać się na ekranie, zapominając o wszystkim na świecie, a mamy okazję zrobić sobie przerwę, aby zrozumieć pomysł autora, powiązać to, co czytamy z własnymi wspomnieniami, ocenić doświadczenia bohaterów i zrozumieć ich wartości. A film możemy przetrawić dopiero po zakończeniu oglądania. A wszystko przez to, że nasza świadomość ze swej natury opiera się temu, że jednocześnie dostrzega zdarzenia zewnętrzne i zwraca się ku doświadczeniom wewnętrznym. Jeśli więc chcesz lepiej wchłonąć nowe pomysły i zastosować je w życiu, wybierz książki.
Powody, dla których książka jest zawsze lepsza od filmu?
Na przestrzeni lat telewizja i kino znacznie się rozwinęły. Ale mimo szybkiego postępu i rozwoju technologii medialnej nie zbliżyły się do uroku starej dobrej książki. Co jest lepsze, książka czy film? Jeśli uwielbiasz czytać, odpowiedź jest oczywista. W końcu lot nieokiełznanej wyobraźni wraz z genialnym tekstem pisarza natychmiast pokona każdą z najdroższych scenerii, efektów specjalnych, a nawet aktora, który przyzwyczaił się do wizerunku bohatera.
Dlatego wielu z nas woli tę książkę, ze względu na jej niepowstrzymaną i nieograniczoną możliwość zabrania nas w najbardziej niesamowite i nieznane światy w mgnieniu oka. Do światów, których nikt nigdy nie będzie nam w stanie pokazać w żadnej filmowej adaptacji. Książki, w przeciwieństwie do filmów, nie kumulują obrazów, ale znaczenia. Jest to również niezaprzeczalna zaleta czytania. Im lepsza książka, tym więcej ma myśli i znaczeń, a film łatwo może być ich całkowicie pozbawiony i nawet w tej sytuacji może pozostać dobry, a nawet klasyczny. Co więcej, uchwycenie w filmie jakichkolwiek myśli i znaczeń jest prawie niemożliwe.
Wreszcie praca nad odbiorem książek wymaga co najmniej minimalnego samodzielnego wysiłku, a filmy zaczynają być odbierane automatycznie za naciśnięciem guzika. To również ważny aspekt, bo wartość i zapamiętywanie informacji zdobywanych przez koncentrację uwagi i pokonywanie choćby minimalnych przeszkód jest niewątpliwie wyższa niż wartość informacji, która jest elektronicznie wpychana do głowy. Krótko mówiąc, nie będzie można zastąpić książek filmami na oczywistej i elementarnej podstawie, że książki są znacznie lepsze od filmów, właśnie pod względem aktywizacji pracy mózgu. Niech estetycy filmu nie bawią się intelektualnymi złudzeniami.
Książka czy film – co wybrać?
W interesującym momencie książki możemy zatrzymać się, przeczytać ją ponownie, przemyśleć jakąś nową myśl, wyobrazić sobie, jak mogłaby zmienić się fabuła, gdyby postać wykonała inną akcję, pomarzyć na jawie i wrócić do czytania. Prawie nikt nie zatrzymuje filmów. Informacja wlatuje nam do ucha, wywołuje w nas jakąś emocję, ale znowu odlatuje, bo na ekranie pojawia się coś nowego. Po drugie, kiedy czytasz, szybko zapamiętujesz nowe słowa, strukturę zdań i styl pisania autora.
Dlaczego lepiej wybrać książkę?
-
Najpierw była książka, a potem film. Każdy, kto choć raz przeczytał książkę, a potem obejrzał filmową adaptację, zgodzi się, że istnieje różnica w odczuciach i percepcji. Czytelnik widzi niekonsekwencje i zmiany, które zwykle są obecne w filmach.
- Dokładny opis postaci bohaterów. Czytając książkę bliżej poznajesz bohaterów dzieła, lepiej rozumiesz ich charakter i działania, jest okazja, by poznać ich myśli. Wszystko w najmniejszym szczególe nie może być w filmie oddane.
- Kiedy czytasz, mózg pracuje na pełnych obrotach. Książka sprawia, że myślisz, doświadczasz, analizujesz, próbujesz przewidzieć fabułę i zrozumieć, jaką główną ideę autor chce nam przekazać. Tworzysz mentalne obrazy ludzi, wizualizujesz opisaną przestrzeń, a oni w filmie robią to za Ciebie. Podczas czytania koncentracja uwagi jest wyższa niż podczas oglądania filmu.
- Format filmu. Sztuka nie ma granic. Niestety, przekazanie wszystkich szczegółów i subtelności fabuły w ciągu 2 godzin jest prawie niemożliwe, więc informacje są często zmieniane lub ucinane.
- Zwiększasz słownictwo. Udowodniono naukowo, że czytając książkę natrafiamy na znacznie więcej unikalnych słów niż w filmach. Tutaj nie trzeba być wielkim matematykiem, żeby zrozumieć, że w książce jest więcej słów niż w filmie.
Nie można powiedzieć, że filmy są niepotrzebne, ponieważ pomagają się zrelaksować. Książka jest równoprawnym dialogiem między autorem a czytelnikiem, można się komunikować, dyskutować, wspólnie szukać prawdy.