Domy drewniane, czyli ukłon w kierunku tradycji czy nowoczesności? Wielu ludzi utożsamia domy z drewniane z bardzo tradycyjnymi projektami. Takie realizacje kojarzą się przede wszystkim z chatkami góralskimi lub uroczymi domkami ze wschodu Polski. Rzeczywiście, podobne aranżacje doskonale współgrają z naturalnym surowcem, jakim jest drewno.
Nie oznacza to jednak, że materiał ten nie znajduje zastosowania w nieco bardziej nowoczesnych budynkach. Przeciwnie – drewno świetnie wkomponowuje się w styl taki jak minimalizm czy industrial. Wielu młodych projektantów uwzględnia jego obecność w swoich autorskich pracach, którym daleko jest do założeń architektury tradycyjnej. Wszystko ze względu na to, że drewno jest dość plastyczne i pozwala na ogromną dowolność. Co więcej, domy drewniane można wybudować o wiele szybciej od ich kontrpropozycji z cegieł. Inwestorów powinien także zainteresować fakt związany z wysokością kosztów budowy. Są one o wiele niższe niż te dotyczące wznoszenia nieruchomości z cegieł.
Kontakt z naturą, czyli tradycyjne domy drewniane
Osoby marzące o osiedleniu się w miejscu, które będzie znajdowało się w pięknych okolicznościach przyrody i pozwoli im na bezpośrednie obcowanie z naturą, powinny rozważyć budowę domu z drewna. Materiał ten pozwala na wkomponowanie budynku w otaczający go krajobraz tak, aby tworzył on z nim spójną całość. Domy drewniane to konstrukcje świetnie prezentujące się w tradycyjnej odsłonie. Spadziste dachy, proste projekty i akcenty z wykorzystaniem kamieni i płytek klinkierowych wydają się doskonałym pomysłem. Warto także przemyśleć obecność okiennic oraz okna z podzielonymi szybami. Taka nieruchomość będzie wydawała się niezwykle sielska, sprzyjająca rozwijaniu się rodzinnego klimatu.
Kolejnym atutem wynikającym z takiego rozwiązania, jest ogromna dowolność w aranżacji wnętrza. Biorąc pod uwagę wariant tradycyjny, warto zainwestować w drewniane balustrady, szerokie schody oraz odsłonić poszczególne części więźby dachowej. Dzięki temu dom stanie się esencją oczekiwań właściciela. Wiele osób decyduje się także na zdobione wsporniki balkonowe. Tradycyjne domy drewniane mają wiele uroku oraz zdolność wywoływania pozytywnego wrażenia. To jednak nie koniec możliwości, jakie oferuje nam drewno.
Nowoczesne budynki z drewna – Czy połączenie drewna ze szkłem i metalem to dobry pomysł?
Domy drewniane wzniesione w nowoczesnym stylu są coraz bardziej popularnym widokiem. Ich cechą charakterystyczną jest łączenie ze sobą pozornie niepasujących do siebie materiałów. Mowa tutaj o miksowaniu naturalnego drewna z ciężką cegłą, elementami metalowymi oraz szkłem. Projektanci okazują się niezwykle pomysłowi podczas pracy. Często pojawiają się drewniane realizacje z dużą ilością przeszkleń, pokryte blaszanym dachem i ozdobione sporą ilością detali z cegły. Choć wydawać by się mogło, że wygląd takich nieruchomości jest esencją architektonicznego chaosu, to w rzeczywistości efekt przywołuje na myśl minimalizm i harmonię. Jest tak ze względu na to, że poszczególne części budynku, wzajemnie się równoważą.
Sprawdź koniecznie:
Różnica pomiędzy tradycyjnymi budynkami z drewna, a ich nowoczesną odsłoną polega na tym, że w przypadku tych pierwszych to detale odgrywają główną rolę. Należy je więc eksponować, aby uzyskać najbardziej piorunujący efekt. Jeśli chodzi o współczesną architekturę drewnianą – detale trzeba ukrywać. Im bardziej surowy i prosty wydaje się dom, tym lepiej. Co ciekawe, obie propozycje łączy to, że ich motywem przewodnim musi być drewno. Przewaga innych materiałów wygląda przypadkowo i wzbudza negatywne uczucia.
Drewno pozwala na ogromną swobodę i dowolność podczas tworzenia projektu. To właśnie to sprawia, że liczba osób decydujących się na budowę domów z jego wykorzystaniem, nieustannie wzrasta. Domy drewniane cieszą się popularnością także dlatego, że wznosi się je o wiele szybciej od budynków murowanych, a ich trwałość w niczym im nie ustępuje. Interesujące jest także to, że mogą one okazać się dużo tańsze w utrzymaniu, ponieważ pozwalają się szybciej ogrzać i doskonale izolują ciepło.
Domy drewniane to niezliczona liczba dostępnych rozwiązań. Taka sytuacja sprzyja temu, że każdy inwestor bez trudu może wśród nich odnaleźć najbardziej satysfakcjonującą go propozycję. Przy takich projektach można wzorować się niemal na każdym stylu architektonicznym. Dzięki temu z łatwością można osiągnąć prawdziwie zadowalające efekty. Każdorazowo trzeba jednak pamiętać o tym, że kluczem do sukcesu w obrębie tej dziedziny jest stosowanie materiałów o wysokiej jakości. Tylko dzięki nim otrzymujemy gwarancję prawidłowo wykonanych prac oraz tego, że konstrukcja budynku będzie stabilna i odporna na działanie czynników zewnętrznych.
Ze względu na fakt, że budowa domu drewnianego jest kilkukrotnie tańsza od wzniesienia nieruchomości z cegieł, nie należy szukać dodatkowych oszczędności w materiałach. Jeśli priorytetem jest, aby budynek nie sprawiał kłopotów mieszkańcom oraz przetrwał próbę czasu, należy postawić na wysokiej jakości komponenty oraz renomowanych wykonawców.