Rynek nieruchomości w naszym kraju rozwija się bardzo prężnie. Każdy przecież marzy o swoich czterech kątach. Nieruchomości na sprzedaż dostępne są zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Każda z tych form posiada pewne wady i zalety.
Jakie są różnice?
Mieszkania dostępne na rynku pierwotnym są nowe. Oznacza to, że nie były wcześniej zamieszkane przez inne osoby. Sprzedającym w takim przypadku jest zawsze inwestor, którym może być na przykład spółdzielnia lub deweloper. Jeśli osoba zainteresowana nabyciem nieruchomości z rynku pierwotnego zdecyduje się na taką formę, koniecznie musi zapoznać się z terminem oddania inwestycji do użytku. Sam termin uzależniony będzie w głównej mierze od etapu budowy, na którym znajduje się nieruchomość. Przyszły nabywca musi również wziąć pod uwagę, że takie mieszkanie najczęściej oddawane jest do użytku w stanie deweloperskim. To właśnie do niego należy wykonanie odpowiedniego wykończenia przed wprowadzeniem się do nowego lokum.
Nieruchomości na sprzedaż oferowane są również na rynku wtórnym. Rynek wtórny to mieszkania, domy na sprzedaż lub lokale usługowe, które zostają sprzedane przez ich poprzedniego właściciela. Może być to zarówno osoba fizyczna, jak i podmiot prawny. Tego rodzaju nieruchomości różnią się od tych dostępnych na rynku pierwotnym przede wszystkim faktem, iż są one wykończone i urządzone. Teoretycznie nowy nabywca ma więc możliwość szybkiego wprowadzenia się. Naturalnie stan poszczególnych mieszkań i domów może być różny. W niektórych przypadkach niezbędne jest zatem przeprowadzenie remontu i dostosowanie nabytej nieruchomości do swoich indywidualnych potrzeb.
Rynek pierwotny ma swoje zalety
Bardzo istotnym elementem dla osób poszukujących nieruchomości na sprzedaż, znajdującej się na rynku pierwotnym jest fakt, że będą pierwszym właścicielem określonego mieszkania. Ma to kilka zalet. Przede wszystkim brak usterek, które mogły zostać spowodowane przez poprzednich właścicieli. Ponadto wiele osób pragnie mieć pełną swobodę aranżacji wnętrz według własnych upodobań. Nieruchomości dostępne na rynku pierwotnym w dalszym ciągu cieszą się więc sporym zainteresowaniem.
Nowe inwestycje w znaczący sposób różnią się od starych osiedli, które powstawały kilkadziesiąt lat temu. Inwestorzy starają się by nowi nabywcy zyskali wiele udogodnień. Z tego też powodu powstają na przykład garaże podziemne dla mieszkańców, teren często jest zamknięty i monitorowany co przekłada się na wzrost poziomu bezpieczeństwa. Infrastruktura jest również dostosowywana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Różnice widać również w samych materiałach służących do budowy tego rodzaju budynków. Stare mieszkania na sprzedaż z tzw. wielkiej płyty, pozostawiają wiele do życzenia, porównując je do nowoczesnych technologii.
Nie wszystko jest idealne
Wszystko ma jednak również swoje wady. Nieruchomości na sprzedaż dostępne na rynku pierwotnym coraz częściej powstają w dość dalekiej odległości od centrum miasta. Inwestorzy nie są w stanie pozyskać odpowiednich gruntów w lepszej lokalizacji z kilku podstawowych powodów. Centra w większości polskich miast są już mocno zabudowane. Zbudowanie nowego osiedla nie wchodzi więc w grę. Ponadto sama cena gruntu byłaby o wiele wyższa, co znacząco przełożyłoby się na ceny nowopowstałych mieszkań. W wyniku tego deweloper mógłby nie znaleźć nabywców, mogących przeznaczyć tak wysoką kwotę na zakup swojego wymarzonego mieszkania.
Niestety również sam czas realizacji inwestycji może być długi. Jeśli kupujący zdecyduje się na podpisanie umowy we wczesnym etapie budowy będzie zmuszony czekać nawet wiele miesięcy na jej ukończenie. Dodatkowy czas należy jeszcze przeznaczyć na odpowiednie wykończenie. Nieruchomości na sprzedaż z rynku pierwotnego bardzo często są dostępne od ręki.
Mieszkanie z drugiej ręki
Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że przed decyzją o dokonaniu zakupu można zapoznać się zarówno ze stanem mieszkania, dostępną infrastrukturą, sprawdzić komunikację z miejscami, do których na co dzień będzie trzeba dotrzeć. Na nowych osiedlach infrastruktura bardzo często dopiero powstaje, co sprawia, że sytuacja nie jest aż tak jasna jak w przypadku mieszkań z rynku wtórnego.
Mieszkanie dostępne jest również w krótszym odstępie czasu. Zdarza się również, że oprócz samej nieruchomości za dodatkową opłatą poprzedni właściciel może zostawić również meble oraz sprzęty znajdujące się w domu. Ogranicza to czas potrzebny do wprowadzenia się do niezbędnego minimum oraz pozwala zniwelować koszty związane z zakupem tych przedmiotów.
Wady rynku wtórnego
Podobnie jak w przypadku rynku pierwotnego, nieruchomości na sprzedaż dostępne na rynku wtórnym również posiadają pewne wady. Kupując taką nieruchomość należy mieć na uwadze, że na przestrzeni najbliższych lat konieczne stanie się przeprowadzenie remontu. Okres ten uzależniony będzie przede wszystkim od tego, kiedy remont wykonywał poprzedni właściciel. Oprócz rzeczy widocznych gołym okiem, może pojawić się również konieczność wymiany poszczególnych instalacji budynku, na przykład instalacji elektrycznej.