Welcome

Wyspy handlowe – dlaczego są tak popularne?

Z wyspami handlowymi zetknął się każdy, kto chociaż raz był w dowolnym centrum handlowym. Są to stoiska umieszczone w pasażu handlowym, w którym można dokonać zakupu, podobnie jak w sklepach, wielu artykułów. Handel w wyspach trwa nieprzerwanie cały czas, klienci i potencjalni klienci się przy wyspach chętnie zatrzymują, a okresowo obserwuje się nawet spore kolejki. Co sprawia, że wyspy handlowe są atrakcyjne zarówno dla handlowców, jak też klientów?

Najem powierzchni handlowej

Koszty najmu powierzchni pod wyspę handlową jest dużo niższy niż wielkopowierzchniowego sklepu. Nie wymagają też inwestowania w aranżację całego lokalu, a jedynie zadbania o design samej wyspy, przy czym istotne jest odpowiednie wyeksponowanie samego oferowanego towaru oraz dostęp do sprzedawcy. Ta szybka i bezpośrednia możliwość relacji ze sprzedawcą jest też czynnikiem docenianym przez klientów. Sprzedawca jest nie tylko w ich dostępie wzrokowym (nie muszą szukać w całym sklepie) ale też mają pewność, że w niedługim czasie będą obsłużeni.

 

Polecamy:

Łatwość montażu oraz demontażu wyspy handlowej

Wyspę handlową można zamontować w kilka godzin i równie szybko ją zdemontować. Jej zainstalowanie nie wymaga ingerowania w strukturę budynku, co jest bardzo istotnym walorem dla właścicieli centrów handlowych. Nie ma potrzeby budowania ścianek, instalowania dodatkowych przewodów elektrycznych poza zwyczajnym okablowaniem kasy fiskalnej i podświetlania witryn.

Personalizacja marki

Dla producentów posiadanie własnych wysp w centrach handlowych jest świetną okazją do reklamy oraz umocowania  marki w świadomości aktualnych oraz potencjalnych klientów. Logo marki jest widoczne i można je dodatkowo wzmocnić kolorystyką firmową, widocznymi emblematami, balonikami lub tablicami.

Dostęp do klienta

Zakupy w wyspach handlowych robi się niejako „przy okazji”, w biegu”. Przechodząc obok wyspy wielu klientów się zatrzymuje z ciekawości, dokonując przy okazji zakupu, którego nie było w pierwotnych planach.

Najpopularniejszy asortyment wysp handlowych

Asortyment, który jest oferowany do sprzedaży w wyspach jest jednorodny, drobny  i nie wymagający długiego zastanawiania się. Grupą docelową są klienci, którzy wiedzą, co chcą kupić. Sprzedawcy z kolei są wyspecjalizowani w sprzedaży tego asortymentu i posiadają wiedzę na temat artykułów. Dodatkowo, nie są w nich sprzedawane rzeczy, które wymagają na przykład przymierzania lub skomplikowanej obsługi technicznej. Drobny asortyment nie wymaga dużej powierzchni do przechowywania, lecz ze względu na ograniczoną powierzchnię – należy go szybko i sprawnie uzupełniać.

Na słodko

Artykuły spożywcze nie są sprzedawane w wyspach handlowych, ze względu na ograniczone możliwości przechowywania. Wyjątkiem są wyspy ze słodyczami na wagę (gumy, orzeszki, cukierki) oraz pieczywem. Niektóre markowe ciastkarnie również instalują wyspy z własnymi produktami, przeważają w nich ciasteczka, babeczki i ciastka tortowe.

Rajstopy, pończochy i skarpetki

Największą grupą klientów tych wysp są oczywiście kobiety, które są przyzwyczajone do konkretnej marki, znają swoje rozmiary i bardzo często kupują dokładnie to, czego potrzebują. Niektórzy producenci mają swoje własne wyspy handlowe tylko ze swoimi produktami. Rajstop i skarpet nie przymierza się, więc zakupy są proste i szybkie. Okresowe kolejki pojawiają się na ogół przy okazji świąt, przy czym producenci mają możliwość szybkiej i dużej sprzedaży wyrobów pończoszniczych, a klienci korzystają tym chętniej, że kolejki przesuwają się sprawniej niż w sklepach odzieżowych przy bardzo różnorodnym asortymencie.

Świece i produkty zapachowe

Sprzedaż asortymentu zapachowego trwa przez cały rok, ponieważ świece zapachowe weszły już do tradycji prezentowej „przy każdej okazji” jako produkt nadający się na każdą okazję. Natomiast, podobnie, jak w wyrobach pończoszniczych, największe nasilenie sprzedażowe jest w okresie około świątecznym. Towar jest dobrze wyeksponowany z możliwością sprawdzenia preferowanego zapachu w wersji demo.

Ogród w słoju

Uprawianie roślin domowych staje się coraz bardziej popularne, a moda na tzw. ogrody w słoiku znajduje coraz więcej nabywców. Oferowanie przez wyspy handlowe możliwości zakupów cieszy się popularnością, ponieważ mniejsze lub większe „ogrody w słoju” można swobodnie obejrzeć ze wszystkich stron. Co najważniejsze, sprzedawcy dysponują imponującą wiedzą na temat takiej uprawy. To kolejny przykład przewagi wąsko – tematycznej sprzedaży nad ofertą wielkopowierzchniową, gdyż sprzedawca jest skoncentrowany na znajomości konkretnej grupy oferowanej produktów.

Usługi w wyspach handlowych

Oprócz sprzedaży, wyspy handlowe oferują również usługi lub łączą obie funkcje. Przykładem mogą być wyspy GSM, gdzie oprócz zakupu akcesoriów można również dokonać drobnej naprawy sprzętu, typu wymiana baterii, podklejenie obudowy, odblokowanie aparatu itp. W okresach przedświątecznych centra handlowe instalują własne wyspy, w których można nie tylko dokonać zakupu akcesoriów do pakowania, ale również za drobną opłatą zapakować zakupiony prezent.