Wejście w związek małżeński lub partnerski, decyzja o potomstwie i kupno mieszkania- to kamienie milowe naszego życia. O ile wybór partnera podyktowany jest potrzebą serca, posiadanie potomstwa kształtowane jest przez instynkty, to do decyzji o kupnie mieszkania potrzebna jest wyrachowana wręcz kalkulacja. Rynek mieszkaniowy w Warszawie rozwija się dynamicznie, a portale developerskie tętnią od ogłoszeń. Pierwszym kryterium, które bierzemy pod uwagę jest cena – to oczywiste, wszak kupno nowego mieszkania w Warszawie 90% wiąże 90% z nas na najbliższe 20 – 30 lat nierozerwalnym węzłem kredytowym z bankiem. Co jest istotne poza ceną 1m2? Oto kilka kryteriów, które powinny być wskazówkami dla poszukujących swojego stałego lokum.
Metraż.
Cena lokalu rośnie wraz z m2. Mija już moda na duże mieszkania. Najbardziej poszukiwane są lokale od 30m2 do 65 m2. Na większe nowe mieszkanie w Stolicy rzadko kto może sobie pozwolić. Mniejsze może być też komfortowe nawet dla 4 osobowej rodziny, pod warunkiem doskonale zaplanowanej przestrzeni. Nie bez powodu dynamicznie rozwija się rynek usług projektowania wnętrz. Kupując nowe mieszkanie warto wkalkulować zainwestowanie w profesjonalistę. Źle zaprojektowana przestrzeń jest nie tylko mało komfortowa, ale też konfliktogenna.
Miejsce na mapie Warszawy
Lokalizacja ma pierwszorzędne znaczenie. Im bliżej centrum, tym drożej. W Śródmieściu nowych mieszkań buduje się bardzo mało, a ich ceny są niebotyczne. Na ulubionym przez Warszawiaków Powiślu lub Muranowie ceny za metr 2 sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mieszkanie w centrum ma swoje wady – hałas, drogie sklepy i problemy z parkowaniem samochodu i wysokie czynsze. Wyjątkiem jest Powiśle, gdzie spalin jest stosunkowo mało, pięknych parków i miejsc spacerowych dużo, a nowe i bardzo drogie apartamentowce powstają wzdłuż bulwarów wiślanych. Widoki są wspaniałe, lecz część mieszkańców narzeka na tłumy bawiących się w kafejkach i barach Warszawiaków. Najtańsze mieszkania w Warszawie są w dalekich dzielnicach i na ich obrzeżach. Na ogół są przestrzenne, powietrze jest tam znacząco lepsze, niż w centrum. Wadą jest nie zawsze dobra lub wręcz bardzo trudna komunikacja z miastem. Dojeżdżający do pracy w Śródmieściu muszą stać w ogromnych korkach. Metro dopiero rozbudowuje drugą nitkę, a kolejka miejska nie wszędzie jest dostępna.
Komunikacja
Możliwość szybkiego przemieszczania jest niesłychanie ważna w dużych miatach. Przykład Ursynowa jest tu ewidentny – ta dzielnica bardzo szybko się rozbudowała po uruchomieniu pierwszej linii metra i rozbudowuje nadal, ale wraz z dobrą komunikacją rosną ceny metrażu. Modny jeszcze Wilanów doczekał się dobrego połączenia autobusowego z miastem, lecz dojeżdżający nadal stoją w korkach. Z pewnością byliby szczęśliwi, gdyby mieli do dyspozycji metro. Ceny mieszkań w Warszawie uzależnione są więc nie tyle od odległości od centrum, ile komunikacji z miastem. Nawet dalsze osiedla są atrakcyjniejsze, jeżeli mają dobre rozwiązania komunikacyjne. Każda nowo otwarta stacja metra wyzwala natychmiastowy bum mieszkaniowy w kolejnej okolicy. Im bliżej metra, tym ceny nowych mieszkań rosną.
Infrastruktura nowych osiedli.
Dzisiejsze osiedla różnią się od tych dawnych. Warto się im przyjrzeć z punktu widzenia komfortu życia. Niektóre przypominają małe miasteczka. Minęły czasy z filmu „Alternatywy”, gdzie najpierw budowano blok w szczerym polu, a później planowano ulice i chodniki. Dziś projektuje się kompleksowo i tak, by mieszkańcy mieli wszystko w pobliżu. Jest więc obowiązkowo plac zabaw dla dzieci, sklepy i punkty usługowe, poczta, apteka, przedszkole, często szkoła podstawowa, parkingi (zazwyczaj są podziemne, ale też zewnętrzne, gościnne). Ważna jest zieleń. Osiedla mają zaplanowane zielone enklawy, a nawet oczka wodne. Budynki są komfortowe, z miejscami na rowery i wózki dziecięce. Wiele dysponuje ochroną, monitoring jest wręcz standardem.
Wykończenie mieszkań.
Deweloperzy prześcigają się w propozycjach dla nowych klientów. Można kupić mieszkanie w stanie surowym, z białym montażem, na życzenie przestawić ściany, można też zamówić projekt mieszkania i wykończenie pod „klucz”. Na ogół dla kupujących nowe mieszkanie w Warszawie do dyspozycji przedstawia się 3 rodzaje wykończenia – standard, wyższy standard i wersję luksusową. Decydując się na kupno nowego mieszkania w Warszawie, trzeba przekalkulować, co się opłaca – kupić mieszkanie droższe, lecz lepiej skomunikowane z miastem (odpadają wówczas koszty utrzymania samochodu i paliwa oraz czas), zamieszkać na nowoczesnym osiedlu (nie trzeba wozić dzieci do szkoły), zdecydować się na całkowite wykończenie (drożej, ale nie trzeba samemu wyszukiwać projektanta wnętrz, kupować materiałów, wykończeniowych, zatrudniać ekipy remontowej). Czasami to, co jednorazowo droższe okazuje się w długim użytkowaniu bardzo opłacalne. Tak samo jest z kupnem nowego mieszkania w Warszawie. Warto przekalkulować koszty krótko i długoterminowe w każdym przypadku.